Uus uuring on andnud murettekitava järelduse kõigi lemmiku mugavuskargu, tagasihoidliku joogipudeli kohta.
Ei saa alahinnata nn “emotsionaalse toe veepudelite” mõju ühiskonnale: trend ilmnes sulgemise ajal ja on sellest ajast alates kogunud sadu miljoneid arvamusi. Tikk-takk.
“Need on objektid, mis ei saa meid reeta,” ütles Austraalia Katoliku Ülikooli kliiniline psühholoog ja kogumishäirete ekspert, dotsent Keong Yap. The Sydney Morning Herald, võrreldes nähtust esemetega, mida lapsed ärevuse leevendamiseks kasutavad (nagu täistopitud mänguasjad). “Nad on usaldusväärsed ja etteaimatavad, erinevalt inimestest, kes võivad meile haiget teha.”
Selgub, et nad võivad teid siiski “reeta” – kui te neid regulaarselt ei puhasta.
Hiljutine USA-s asuva waterfilterguru.com uuring näitas, et korduvkasutatavates pudelites võib olla 40 000 korda rohkem baktereid kui keskmine tualettpott – kirjeldatakse neid kui “kaasaskantavat Petri tassi”.
Teadlased puhastasid kolm korda erineva veepudeli osi – sealhulgas tila kaas, õlgedest kaas ja pigistatav kaas – ning leidsid, et seal on kahte tüüpi baktereid: gramnegatiivsed pulgad ja batsillid.
Gramnegatiivsed bakterid võivad põhjustada infektsioone, mis on antibiootikumide suhtes üha resistentsemad, samas kui teatud tüüpi batsillid võivad põhjustada seedetrakti probleeme.
Pudelite puhtuse võrdlemine majapidamisesemetega andis samuti räpase pildi: need on kaks korda tigedasemad kui köögivalamu; mahutab neli korda rohkem baktereid kui arvutihiir; ja 14 korda rohkem kui lemmiklooma joogikauss.
“Inimese suu on koduks suurele hulgale erinevatele bakteritele,” ütles Imperial College Londoni molekulaarmikrobioloog dr Andrew Edwards.
“Seega pole üllatav, et jooginõud on mikroobidega kaetud.”
Ja kuigi pudelid võivad olla kasvulavaks suurele arvule bakteritele, ütles Readingi ülikooli mikrobioloog dr Simon Clarke, et “see pole tingimata ohtlik”.
«Ma pole kunagi kuulnud, et keegi oleks veepudelist haigeks jäänud. Samamoodi ei ole kraanid ilmselgelt probleemiks: millal kuulsite viimati, et keegi haigestus, kuna valas kraanist klaasi vett?
“Veepudelid on tõenäoliselt saastunud bakteritega, mis on juba inimeste suus.”
Kokkusurutud ülaosaga pudelid olid lõpuks kolmest testitud stiilist puhtaimad, kümnendiku bakterite hulgast kui keeratava korgi või õlgedega kaanega pudelid.
Piisab, kui öelda, et pudeli puhastamine peab olema osa teie igapäevasest rutiinist.
Eksperdid soovitavad seda pesta vähemalt kord päevas kuuma seebiveega ja desinfitseerida vähemalt kord nädalas – kuid suurendage harjumust, kui teil on olnud halb enesetunne, jooge sellest söömise ajal või täidate seda millegi muuga kui veega ( nagu südamlik).
Algselt avaldatud kui Uuring näitab, et korduvkasutatavad veepudelid hoiavad rohkem baktereid kui tualettpott